Szanowni Państwo Rodzice
w podziękowaniu za współpracę w I semestrze roku szkolnego 2021/2022 przedstawiamy Państwu główne działania podejmowane przez przedszkole oraz nauczycieli grupy Montessori: Agnieszkę Biszczanik i Agnieszkę Sapko
Praca z dziećmi realizowana była w oparciu o programy: ,,Kocham Przedszkole”- program wychowania przedszkolnego. M. A Pleskot, A. Staszewska – Mieszek Wyd. WSiP oraz ,, Rośnij zdrowo” Program edukacji zdrowotnej dzieci w wieku przedszkolnym. Agnieszka Biszczanik
W I półroczu realizacja podstawy programowej obejmowała następujące tematy kompleksowe:
Witajcie w przedszkolu, Droga do przedszkola, Nadeszła jesień, Co robią zwierzęta jesienią?, Jesień w sadzie, Jesień na działce, O sobie samym, Nasze zmysły, , Dbam o zdrowie, Jesienne nastroje, Przygotowania zwierząt do zimy, Urządzenia elektryczne, Tu rosły paprocie, Nadchodzi zima, Święta, święta, Prezenty, Mijają dni , miesiące, lata, Zwierzęta zimą, Babcia i dziadek, Bezpieczne zabawy zimą.
Realizując tematykę kompleksową wprowadzałyśmy istotne i bliskie dzieciom wiadomości oraz organizowałyśmy aktywności służące kształtowaniu umiejętności językowych, matematycznych, przyrodniczych, artystycznych (plastycznych, muzycznych, technicznych), społecznych, ruchowych.
Podobnie jak w poprzednikm roku z powodu zasad reżimu sanitarnego nasze bezpośrednie kontakty ze środowiskiem lokalnym, kontakty z dziećmi z innych grup oraz zapraszanie Państwa na uroczystości nie było możliwe, to jednak w to miejsce starałyśmy się, aby urozmaicać codzienność przedszkolną poprzez tzw. świąteczne dni w naszej grupie oraz angażować się w projekty zewnętrzne.
Działania edukacyjno – wychowawcze przeprowadzone w grupie z udziałem dzieci oraz realizacja projektów ogólnopolskich:
„Słoiczki zapachowe” – wykonanie zadania w ramach projektu „Eko- triki na kąciki”
„Dzień Drzewa” u Montessorek – również zadanie w ramach projektu „Eko – triki na kąciki”
„Dzień Jeża” u Montessorek
„Dzień Czystego Powietrza” oraz akcja plakatowa
Święto Niepodległości u Montessorek - „To jest mój kraj, to moja Polska” –– prezentacja multimedialna, film edukacyjny pt. „Karolek i 11 listopada”, śpiewanie piosenki patriotycznej oraz hymnu, wyjście do ważnych miejsc naszej miejscowości, oglądanie wystawy patriotycznej na Placu Konstytucji, wykonanie pracy plastycznej; utworzenie tzw. żywej flagi w ogrodzie przedszkolnym.
„Tu mieszkam” – wykonanie zadania (zaprojektowanie i wykonanie pocztówki swojej miejscowości) w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
„Moja Ojczyzna” – udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
Dzień Pluszowego Misia – zabawy muzyczno – ruchowe oraz filmik edukacyjny, zdjęcia dzieci w fotobudce umieszczone na grupowym mailu
„Już święta” – program wokalno – taneczny w związku z tradycjami świąt Bożego Narodzenia (nagranie)
„Dzień Babci i Dziadka” – program taneczno – wokalny w związku z obchodami święta Babci i Dziadka (nagranie)
Próbna Ewakuacja z udziałem Straży Pożarnej - rozmowa, pokaz czujnika czadu oraz próbna ewakuacja z udziałem strażaków.
Dzień Owoców i Warzyw u Montessorek – zabawy muzyczno – ruchowe, tańce „owoców i warzyw”, film edukacyjny Instytutu Żywności i Żywienia z serii „Staś i Ola” pt. „Warzywa i owoce” – również realizacja zadania w ramach projektu „Eko- triki na kąciki”
Kampania edukacyjno - czytelnicza CPCD – propozycja czytania pozycji książkowych autorstwa A. Antosiewicz z serii „Mądre bajki” – „Bari – pies, który nie szczekał”, „Miłka wśród gwiazd”, „Największe ucho świata”, „Pompon nie lubi”
Kwadrans dla zdrowia – zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej – przykładowe tematy: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”; „Jak dbać o zmysły?”; „Woda zdrowia doda”, „Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych?”, „Zdrowe przysmaki”
Działania w ramach „Małego wolontariatu” - włączenie się w zbiórkę fantów, nowych zabawek, puzzli, gier planszowych na rzecz chorego dziecka -organizator stowarzyszenie „Biegający Świdnik”
Działania w ramach „Małego wolontariatu” - włączenie się w akcję charytatywną - zbiórka karmy dla podopiecznych Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami
Działania w ramach „Małego wolontariatu”- włączenie się w akcję zbierania nakrętek na rzecz chorej osoby „Dobry uczynek dla wielkiej sprawy”
„Bezpieczne zimowe zabawy” – zajęcia edukacyjno – wychowawcze (zadanie LKO) – film edukacyjny Edukredka pt. „Bezpieczne zabawy zimowe”, omawianie obrazków, wykonanie plakatu: „Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych jest niebezpieczne”
Realizacja programu „Przyjaciele Zippiego” - program promocji zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego
„Poznajemy wirusa i zostajemy bohaterem w walce z nim” – zajęcia dydaktyczne w oparciu o materiały dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji - Scenariusze zajęć dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
„Przyjedź do nas Mikołaju” – mikołajki w Montessorkach – zabawa tropiąca, wręczenie prezentów
„Autochodzik” – program edukacji komunikacyjnej dla najmłodszych, przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących zasad ruchu drogowego.
Współpraca ze środowiskiem, w tym z placówkami oświatowymi (w tym udział w konkursach, przeglądach)
„Moja Ojczyzna” – udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
„Susz i już” – udział w konkursie plastycznym organizowanym przez P 3
„Mój Miś”- udział w konkursie plastycznym organizowanym przez P 3
„Mój przyjaciel Miś” – udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez P 4
„Eko- choinka” – udział w konkursie plastycznym organizowanym przez P 2
„Przegląd kolęd i pastorałek” – udział w przeglądzie wokalnym organizowanym przez MOK
Akcja plakatowa związana z obchodami „Dnia Czystego Powietrza” – umieszczenie prac w holu Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej
Akcja "Odblaskowa choinka" organizator - Komenda Powiatowa Policji w Świdniku oraz Urząd Miasta Świdnik (przy wsparciu Nadleśnictwa Świdnik i P.K. Pegimek sp. z o.o.)
Udział w akcji - kartki świąteczne dla podopiecznych Szlachetnej paczki.
Akcja plakatowa „Spotkajmy się razem – bezpieczne ferie zimowe” - umieszczenie prac w holu Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku
Bardzo dziękujemy Państwu za dotychczasową współpracę np. podczas organizacji mikołajek, zbiórek charytatywnych, wzbogacania kolekcji puzzli dla dzieci - takie działania są dla nas bardzo cenne.
W kolejnym półroczu zamierzamy kontynuować większość z naszych cyklicznych działań, organizować ciekawe dni w grupie, przy czym mamy nadzieję, iż nadejście wiosny umożliwi nam bezpośrednie kontakty ze środowiskiem lokalnym.
Wychowawczynie