AUTOR: AW| DATA PUBLIKACJI: 24 CZERWCA, 2020
Link do strony: Inwestycja w przyszłość dziecka - Dwutygodnik Głos Świdnika (glosswidnika.pl)
Przedszkole nr 3 od 12 lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W jej ramach placówkę odwiedzają ciekawi goście, zaś maluchy przygotowują scenki teatralne, piosenki i prezentacje.
– Udział w kampanii na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń przedszkola. Głośne czytanie najmłodszym ma wiele zalet. Rozwija ich język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i wartości moralnych, zapewnia emocjonalny rozwój. Poszerza również wiedzę, poprawia koncentrację, kształtuje nawyk czytania. Jest po prostu najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka – mówi Renata Wójcik, dyrektor P nr 3.
Do wspólnego czytania zapraszani są przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. Na przestrzeni lat placówkę odwiedzili: Włodzimierz Radek i Janusz Królik z Urzędu Miasta, Jadwiga Ciołek i Joanna Makuszewska z Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Artur Jendrych ze Stowarzyszenia Biegający Świdnik, siostra Bożena Fulara ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, Katarzyna Maciejewska z KP Policji w Świdniku. Akcję wspierali rodzice przedszkolaków, nauczyciele z innych placówek przedszkolnych, a także uczennice ówczesnego Gimnazjum nr 1, Świdnicka Grupa Motocyklowa i skauci z Federacji Skautingu Europejskiego.
– Lista osób, które wsparły akcję, jest o wiele dłuższa. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska. Dziękujemy za wspólnie spędzone, piękne chwile z książką. Dla dzieci stanowiły gwarancję wszechstronnego rozwoju, wzbogacały ich mowę, uczyły poprawnego i bogatego słownictwa. Były też dobrym przygotowaniem do szkoły i funkcjonowania w otoczeniu – podkreślają Agnieszka Sapko i Anna Bubicz, koordynatorki akcji w P nr 3.
Akcje czytelnicze odbywały się pod różnymi hasłami, co wiąże się również z wyborem odpowiedniej literatury. Maluchy słuchały utworów patronów świdnickich przedszkoli: Doroty Gellner, Marii Kownackiej i Joanny Papuzińskiej. W rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, poznawały polskie legendy. Tegorocznym hasłem były ,,Bajki i baśnie świata”, a dzieci zapoznały się z sylwetkami bajkopisarzy tworzących w odległych czasach.
– Spotkaniom z książką towarzyszą również inne działania, które stanowią dla przedszkolaków dodatkową korzyść oraz sprzyjają lepszemu zapamiętaniu i zainteresowaniu – dodają koordynatorki akcji. – Przygotowujemy scenki teatralne, piosenki, prezentacje multimedialne, w których staramy się przybliżać miejsca, krainy geograficzne czy postaci pisarzy. Maluchy często wykonują ilustracje do wysłuchanych utworów.
Jak podkreślają organizatorzy kampanii, dzieci uwielbiają, gdy się im głośno czyta. Czują się wtedy ważne, kochane i coraz mądrzejsze, dlatego czytajmy im co najmniej 20 minut dziennie – codziennie.
ow