Szanowni Państwo Rodzice
Mamy za sobą 10 miesięcy wytężonej pracy. Był to kolejny trudny rok, w którym musieliśmy stawić czoła różnym przeszkodom i wyzwaniom związanym z pandemią a następnie z sytuacją konfliktu zbrojnego u naszych wschodnich sąsiadów, co nie pozostawało i ciągle nie pozostaje bez wpływu na naszą przedszkolną codzienność.
Mimo tych przeszkód dla dzieci życie w grupie to wielka frajda, wspólne przygody i wielkie wyzwania. To radość wspólnych zabaw i prac, to radość dzielenia przeżyć z drugim małym człowiekiem i uczenia się od siebie nawzajem.
Dziękujemy Wam drodzy Rodzice za wspaniałą owocną współpracę, za angażowanie się w życie przedszkola!
Dziękujemy Wam drogie Dzieci – za codzienny uśmiech i radość jaką nas obdarowywałyście, za entuzjazm i spontaniczność, za to, że mogłyśmy się tyle również od Was nauczyć przez cały ten rok.
Drodzy Rodzice w podziękowaniu za współpracę w II semestrze roku szkolnego 2021/22 przedstawiamy Państwu główne działania podejmowane przez przedszkole oraz nauczycieli grupy Montessori: Agnieszkę Biszczanik i Agnieszkę Sapko.
Montessorki w drugim półroczu brały udział w różnych wydarzeniach i spotkaniach edukacyjno – wychowawczych organizowanych w przedszkolu oraz w miarę możliwości poza przedszkolem.
„Słoiczki zapachowe” – wykonanie zadania w ramach projektu „Eko- triki na kąciki”
„Dzień Drzewa” u Montessorek – również zadanie w ramach projektu „Eko – triki na kąciki”
„Dzień Czystego Powietrza” oraz akcja plakatowa (prezentacja plakatów w MPBP) oraz oglądanie filmu edukacyjnego „Książę i smog” , zabawy badawcze z powietrzem, wykonanie plakatu.
Muzyczne powitanie Wiosny”- nagranie występu na powitanie wiosny dla rodziców.
„Zainwestuj w naszą Planetę” – spotkanie edukacyjno – wychowawcze związane z obchodami Światowego Dnia Ziemi.
„Dzień Leśnika”- spotkanie edukacyjno- wychowawcze nt. zapobiegania zagrożeniom ze świata przyrody.
Wizyta członków Polskiego Stowarzyszenia Montessori oraz pracownika naukowego UMCS w związku z odnowieniem patronatu PSM - lekcja rozwojowa ”Z życia pszczół”
„Tu mieszkam” – wykonanie zadania (zaprojektowanie i wykonanie pocztówki swojej miejscowości) w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
„W starym kinie” – wykonanie zadania w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
„Tydzień legend i baśni polskich” – wykonanie zadania w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”.
„Dzień książki i praw autorskich” – lekcja edukacyjna, baśń „Dzikie łabędzie”, wykonanie własnej książeczki.
Wyjście do Strefy Historii – „Mechaniczne ptaki i owady”
Kampania edukacyjno - czytelnicza CPCD – propozycja czytania pozycji książkowych autorstwa A. Antosiewicz z serii „Mądre bajki” – „Bari – pies, który nie szczekał”, „Miłka wśród gwiazd”, „Największe ucho świata”, „Pompon nie lubi”, „Ahoj przygodo”, „Maja, wysiaduje jaja”, „Wielkie ucho”, „Maniek się zgubił”
Kwadrans dla zdrowia – zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej – przykładowe tematy: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”; „Jak dbać o zmysły?”; „Woda zdrowia doda”, „Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych?”, „Zdrowe przysmaki”,„Mamo, tato nie pal przy mnie, proszę” „Torba pani doktor” „Klub Mleczaka”
Realizacja programu : „Przyjaciele Zippiego” - program promocji zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego.
„Mega paka dla zwierzaka” - działania w ramach „Małego wolontariatu” – udział w zbiórce karmy, kocy, pościeli dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Jaś i Małgosia” – bajka muzyczna MOK (06.06.2022)
„O królu, który zakazał ciemności” – lekcja biblioteczna (23.03.2022)
Oprawa artystyczna XV Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Witajcie w naszej bajce”
Montessorki brały udział w konkursach plastycznych:
„Niedzwiedź Wojtek i inne misie” udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Przedszkole nr 4 im. Kaprala Niedzwiedzia Wojtka
„Moja Ojczyzna” – udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”
Ziemia w potrzebie” – konkurs plastyczny P 2
„Pszczoła i inne owady” – konkurs plastyczny P 3
„Świat widziany moimi oczami, ma wszystkie kolory” – III powiatowy konkurs plastyczny w ramach przedsięwzięcia „Świdnik dla autyzmu”
Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Świdniku
„Święta Wielkiej Nocy – tradycja i współczesność” – XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczny MOK
XVII Międzyprzedszkolny Konkurs plastyczny „Bohaterowie wierszy Jana Brzechwy”
Praca dydaktyczno- wychowawcza w grupie wymagała elastycznego poruszania się między przedziałami, uwzględniając wiek dzieci ale przede wszystkim ich możliwości i dotychczas osiągnięte umiejętności. Działania nauczycieli polegały na stwarzaniu warunków do gromadzenia i porządkowania doświadczeń oraz rozwijania poszczególnych sfer rozwojowych poprzez kontakt z pomocami montessoriańskimi (praktyczne życie, edukacja sensoryczna, matematyczna, językowa, edukacja kosmiczna, w tym kulturowa). Doskonaleniu procesów poznawczych, w tym przygotowaniu do elementarnej nauki czytania i pisania. Wdrażaniu do samodzielności, kształtowaniu odporności emocjonalnej oraz wprowadzeniu w zasady funkcjonowania grupy montessoriańskiej. Praca dydaktyczno- wychowawcza w przyszłym roku szkolnym planowana jest zgodnie z niewątpliwie wielką wartością metody - zasadą indywidualizmu - każde dziecko jest inne, każde dziecko uczy się na miarę swoich możliwości i zgodnie z indywidualnym tempem rozwoju – zgodnie z hasłem pedagogiki Montessori - „Daj mi czas”.
Wszystkim Przedszkolakom i ich Rodzicom życzymy zdrowych, bezpiecznych, wspaniałych i roześmianych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i cudownych chwil. A po wakacjach czekamy z niecierpliwością na Naszych Przedszkolaków i na nowy rok szkolny. Do zobaczenia!
Wasze panie Agnieszki