Często spacerując po mieście mijamy różne murale. Niektórzy mijają je bez zastanowienia, inni zatrzymają się aby zobaczyć co przedstawiają Jedne wydają się nam ciekawe inne mniej. Nie wszyscy wiedzą, że na muralach jest również przedstawiona historia naszego miasta. Dzieci z grup Kaczuszki i Krasnoludki w tym roku poznały większość tych murali. Poznawały je przy okazji spacerów po okolicy – te położone w pobliżu przedszkola, jak również te najdalej położone podczas organizowanych wypraw ich szlakiem.
Mural na ścianie kortów tenisowych w Parku Avii Powstał z okazji 70-lecia działalności PZL-Świdnik. Przedstawia śmigłowce Łątka, SM-1, Mi-2, W3 Sokół, SW-4 Solo RUAS, AW 101 oraz AW 139. W centralnej części znajduje się logo zaprojektowane z okazji 70. rocznicy powstania zakładu.
Mural na budynku Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Przedstawia on portret Zygmunta Puławskiego, pilota i inżyniera, konstruktora lotniczego, twórcę serii polskich myśliwców na tle rysunków technicznych jego konstrukcji.
Mural upamiętniający 65 rocznicę powstania wueski. Położony przy trasie do WSK PZL Świdnik S.A., tuż przed/pod wejściem do Klubu FAVILLA. dawnego kina Przodownik, a następnie Klubu Młodzieżowego Iskra.
Mural na budynku przy ul. Wojska Polskiego, w dzielnicy Adampol. Upamiętnia budowę jachtu „Książę Mestwin”. To, że na całym świecie słyniemy z produkcji śmigłowców i wuesek każdy wie. Mało kto wie, że Świdnik został siedzibą pierwszej stoczni polskiej bo to w naszym mieście, w 1934 roku, wybudowano… jacht. Następnie ze Świdnika jacht Książę Mestwin został przetransportowany nad morze do Gdyni.
Mural na budynku Aeroklubu przy ul. Sportowej przypomina nam, że Świdnik to miasto z tradycjami lotniczymi. Na muralu widzimy Szkołę Pilotów LOPP, Aeroklub Robotniczy w Świdniku oraz ludzi z nimi związani pilotów i skoczków spadochronowych
Mural na ścianie garażu przy ul. 3 maja przedstawia walkę dwóch orłów – czarnego z czerwonym. Pierwszy z nich symbolizuje Niemcy, drugi ZSRR i nawiązuje do bombardowania Świdnika we wrześniu 1939 r.
Mural na budynku MKS Avia Świdnik przy ul. Sportowej przypomina historię Avii, która w roku 2017 obchodziła jubileusz 65-lecia istnienia.
Na ścianie od strony ul. Żwirki i Wigury znajdują się herby miasta i klubu a od strony ul. Sportowej, rysunek przypominający o tradycjach klubu, który przez 65 lat działalności, głęboko wpisał się w tożsamość miasta.
Mural na ścianie bloku przy skrzyżowaniu ulic Jana Kochanowskiego i Niepodległości, upamiętniający historię pojawienia się Radia Solidarność Świdnik, które działało 5 lat. Przedstawia on postać próbującą, mimo prześladowań ze strony Służby Bezpieczeństwa i aresztowań, nadać audycję. Audycja informowała o aresztowaniach działaczy „Solidarności” i innych represjach w Świdniku, wzywała też pracowników WSK do gotowości strajkowej.
Mural w bramie budynku łączącej ul. 3 Maja z Placem Konstytucji .przedstawia zapaloną zapałkę, płomień zmian, które wkrótce miały nastąpić. Jest to historia Świdnickiego lipca upamiętniająca pracowników WSK „PZL Świdnik”, którzy przerwali pracę na wieść o podwyżce cen żywności w zakładowym barze. Przedstawiciele robotników, prowadzili rozmowy z dyrekcją, żądali rekompensaty finansowej za podwyżki i lepszego zaopatrzenia świdnickich sklepów. Świdnicki protest zapoczątkował strajki w innych zakładach Lubelszczyzny, co doprowadziło do pamiętnego Sierpnia ’80, powstania Solidarności, a w efekcie zmian politycznych w całej Europie Środkowo-wschodniej.
Mural na ścianie bloku przy ul. Niepodległości 27 przedstawia ważne wydarzenie, które miało miejsce w kościele ojców kapucynów na Poczekajce. Przysięgę na Biblię i krzyż złożyli ludzie związani z Solidarnością. Ślubowałi dochowanie wierności zasadom i ideałom związku, aktywne uczestnictwo w pracach podziemnych oraz odrzucenie przemocy w staraniach o przywrócenie legalności „Solidarności”.
Mural na garażu przy orliku obok Szkoły Podstawowej nr 3 przypomina wydarzenia związane z wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r., w Polsce stanu wojennego. Załoga WSK „PZL – Świdnik” ogłosiła strajk okupacyjny. Strajkujący przejęli całkowitą kontrolę nad zakładem. Doszło do spotkania Komitetu Strajkowego z pułkownikiem Grzegorczykiem, który przekazał decyzję o militaryzacji WSK. Ostatecznie strajkujących zmuszono do opuszczenia zakładu, zatrzymano i aresztowano wielu działaczy również dyrektora.
Mural na ścianie garażu przy ul. 3 maja upamiętnia otwarcie cywilnej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej imienia Marszałka Edwarda Śmigłego -Rydza w Świdniku.
Początki świdnickich tradycji lotniczych sięgają lat 30. XX w. Jesienią 1937 roku rozpoczęła się budowa lotniska oraz zabudowań szkolnych, rok później, odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego kursu pilotażu, w którym uczestniczyło 24 uczniów. Uroczystości zakończyły się pokazami akrobacji samolotu RWD, lotami pasażerskimi i skokami spadochronowymi.