Podczas kolejnych zajęć z serii „Wędrówki po Europie” zawitaliśmy w Szwecji. Dzieci z uwagą wysłuchały ciekawostek i zapoznały się z flagą i kulturą tego kraju. Dzieci na pomocach Montessori poznały różne formy ukształtowania terenu - wybrzeże, półwysep, zatokę oraz wyspy. Było to przygotowanie do poznania wybrzeża Szwecji - liczne fiordy - rodzaj głębokich zatok, mocno wcinających się w głąb lądu, często rozgałęzionych, z charakterystycznymi stromymi brzegami oraz wybrzeże szkierowe, które tworzą setki mniejszych i większych skalistych wysepek zalanych wodą. Szwecja słynie z pięknych lasów i jezior. Stolica – Sztokholm rozciąga się na czternastu wyspach. Dzieci dowiedziały się, że jest to jeden z niewielu krajów, gdzie domy buduje się w lesie, pod oknami rosną grzyby, a na przejażdżkę można się wybrać psim zaprzęgiem. W Szwecji buduje się hotele z lodu, można zbaczyć wiele ciekawych zwierząt oraz zorzę polarną. Ulubionym przysmakiem Szwedów są raki więc dzieci bawiły się w ”połowy raków".
Dzieci poznały bohaterów książek Astrid Lingren "Dzieci z Bullerbyn", oraz "Pippi Langstrumpf". Dzieciom bardzo spodobała się Pipi Langstrumpf, która mieszkała wraz ze swym koniem i małpką w willi „Śmiesznotka”. Niewątpliwie największą atrakcją było projektowanie stroju ulubienicy wszystkich dzieci Pippi.
Dzieci również zapoznały się z wynalazkami techniki dokonanymi przez ludzi z tego kraju np. zamek błyskawiczny, myszka do komputera, rozrusznik serca, samochody Volvo i Scania, telefon komórkowy Sony Ericsson, szwedzki stół. Poznały postać Alfreda Nobla wynalazcy dynamitu, który miał być stosowany głównie do kruszenia skał podczas budowy tuneli czy pracy w kopalniach ale również został wykorzystany do niszczenia podczas wojen. Nobel nienawidził wojny, brzydził się przemocą, nie chciał się kojarzyć z zabijaniem. Spory majątek związany z wynalezieniem dynamitu postanowił przeznaczyć na nagrody dla ludzi, którzy będą działać dla dobra ludzkości.
To kolejna poróż, która dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń.