Często spacerując z dziećmi mijaliśmy różne murale. Przy niektórych zatrzymywaliśmy się się aby zobaczyć co przedstawiają. Jedne wydawały się dzieciom ciekawe inne mniej. Motylki dzisiaj poznały murale położone najbliżej centrum miasta, a dzięki pani Justynie ze Strefy Historii dowiedziały się o historii miasta, którą przedstawiają.
Mural w bramie budynku łączącej ul. 3 Maja z Placem Konstytucji .przedstawia zapaloną zapałkę, płomień zmian, które wkrótce miały nastąpić. Jest to historia Świdnickiego lipca upamiętniająca pracowników WSK „PZL Świdnik”, którzy przerwali pracę na wieść o podwyżce cen żywności w zakładowym barze. Przedstawiciele robotników, prowadzili rozmowy z dyrekcją, żądali rekompensaty finansowej za podwyżki i lepszego zaopatrzenia świdnickich sklepów. Świdnicki protest zapoczątkował strajki w innych zakładach Lubelszczyzny, a następnie w calej Polsce co doprowadziło do pamiętnego Sierpnia ’80, powstania Solidarności, a w efekcie zmian politycznych w całej Europie Środkowo-wschodniej.
Mural na ścianie garażu przy ul. 3 maja przedstawiający Świdnickie Spacery. Była to forma protestu, wymyślona i zapoczątkowana w naszym mieście. Spacery polegały na tym, że w porze nadawania wieczornego programu informacyjnego, Dziennika Telewizyjnego, świdniczanie opuszczali domy, spacerując główną ulicą miasta (wówczas Sławińskiego – dzisiejsza Niepodległości), dając wyraz oburzenia wobec kłamstw.
Mural na ścianie garażu przy ul. 3 maja przedstawia walkę dwóch orłów – czarnego z czerwonym. Pierwszy z nich symbolizuje Niemcy, drugi ZSRR i nawiązuje do bombardowania Świdnika we wrześniu 1939 r.
Mural na ścianie garażu przy ul. 3 maja upamiętnia otwarcie cywilnej Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej imienia Marszałka Edwarda Śmigłego -Rydza w Świdniku.
Mural na ścianie bloku przy ul. Niepodległości 27 przedstawia ważne wydarzenie, które miało miejsce w kościele ojców kapucynów na Poczekajce. Przysięgę na Biblię i krzyż złożyli ludzie związani z Solidarnością. Ślubowałi dochowanie wierności zasadom i ideałom związku, aktywne uczestnictwo w pracach podziemnych oraz odrzucenie przemocy w staraniach o przywrócenie legalności „Solidarności”.
Mural na ścianie bloku przy skrzyżowaniu ulic Jana Kochanowskiego i Niepodległości, upamiętniający historię pojawienia się Radia Solidarność Świdnik, które działało 5 lat. Przedstawia on postać próbującą, mimo prześladowań ze strony Służby Bezpieczeństwa i aresztowań, nadać audycję. Audycja informowała o aresztowaniach działaczy „Solidarności” i innych represjach w Świdniku, wzywała też pracowników WSK do gotowości strajkowej.
Obejrzeliśmy też mural ... Kaczkę Dziwaczkę na naszym Przedszkolu. To tż cząstka historii naszej Małj Ojczyzny. To historia powstania Przedszkola wybudowanego dla dzieci pracowników WSK a następnie nadania imienia Jana Brzechwy. Z wielu projektów stworzonych przez dzieci to właśnie Kaczka Dziwaczka została wybrana na logo naszego Przedszkola. Będąc przy tym muralu dzieci odśpiwały piosenkę o Kaczce Dziwaczce.