To my - Przedszkole nr 3, czyli placówka dzisiaj........
Przedszkole nr 3 im. Jana Brzechwy znajduje się przy ul. Hotelowej 7 w Świdniku. Zostało założone w roku 1966. Z dniem 1 września 2019r. Przedszkole weszło (wraz z Przedszkolem nr 2) w skład Zespołu Przedszkoli nr 1 w Świdniku.
Przedszkole posiada 150 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat, w podziale na sześć grup oraz sprawuje opiekę nad dziećmi w godzinach od 6.00 do 17.00.
W naszym sąsiedztwie jest Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, które jest naszym partnerem w cyklicznej współpracy. Jesteśmy też blisko od centrum naszego miasta i Placu Konstytucji 3 Maja. Otoczenie wokół przedszkola jest spokojne i bezpieczne, oddalone od ruchliwych ulic. Do przedszkola prowadzi droga dojazdowa od ul. Niepodległości, niedawno wyremontowana, z miejscami parkingowymi dla rodziców oraz bezpiecznymi chodnikami dla pieszych.
Na frontowej ścianie budynku jest umieszczone logo przedszkola "Kaczka - dziwaczka".
Budynek przedszkola składa się z piwnicy, parteru i piętra. Posiada dwa bezpieczne wejścia do placówki, jedno od strony frontowej, drugie od strony wschodniej przeznaczone głównie dla rodziców i dzieci. Korzystamy z systemu bezpieczeństwa tj. monitoringu, którym jest objęte najbliższe otoczenie, szatnie dla dzieci w piwnicy oraz hol na parterze. Przy wejściach do budynku są zainstalowane domofony dla zwiększenia bezpieczeństwa powierzonych nam dzieci.
Posiadamy duży plac zabaw, przeznaczony wyłącznie dla naszych dzieci, który jest modernizowany tak, aby zapewniał dzieciom bezpieczne warunki do zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. W wakacje 2017 odnowione zostały dwa tarasy znajdujące się na parterze naszego budynku oraz wzbogacone wyposażenie ogrodu w urządzenia dla dzieci do zabawy i relaksu. Zniwelowany został także cały teren, zasiano nową trawę i posadzono wiele roślin. Ciągle marzymy o dalszym doposażaniu ogrodu w sprzęt rekreacyjny dla dzieci, bo pobyt w ogrodzie o bogatej florze jest dla nich prawdziwą przyjemnością.
W pomieszczeniach piwnicy przedszkola mieszczą się dwa gabinety do zajęć z integracji sensorycznej dla dzieci, które wymagają pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zajęcia prowadzą specjaliści z Fundacji ,,Inaczej” w ramach projektu z budżetu obywatelskiego. Dzięki aktywnej współpracy z Fundacją, nasze przedszkolaki korzystają, na życzenie rodziców, z licznych bezpłatnych form wsparcia, także z zakresu pomocy pedagoga i logopedy w trakcie pobytu w przedszkolu.
Na parterze znajdują się trzy duże sale – dla grup 25-osobowych oraz gabinet logopedyczny. Na piętrze znajdują się także trzy duże sale – dla grup 25-osobowych oraz gabinet psychologiczny i terapeutyczny jak również kuchnia przedszkolna, która przygotowuje dla dzieci 4 posiłki dziennie. Dzięki temu, że posiadamy piec konwekcyjny, nasze posiłki są przygotowywane bez procesu smażenia. W przedszkolu są także 4 łazienki znajdujące się przy salach i dostosowane do potrzeb dzieci.
Kadra pedagogiczna to 15 nauczycielek, które w większości legitymują się także studiami podyplomowymi, bądź licznymi formami doskonalenia zawodowego. W pracy z dziećmi wykorzystują także swój potencjał twórczy. Stały wystrój korytarza - ilustracje wierszy patrona placówki, ,,malunki” na ścianach korytarzy, sal czy szatni są wytworem pracy nauczycieli.
Przedszkole zatrudnia również specjalistów: pedagog specjalny, psycholog, logopeda.
W przedszkolu pracuje sześć grup, w tym grupa, w której wychowują się dzieci w oparciu o założenia pedagogiki M. Montessori. Jej sala jest wyposażona w bogaty materiał potrzebny do pracy z dziećmi tą metodą. Nauczycielki pracujące w tej grupie są autorkami programów własnych, inicjatorkami wielu przedsięwzięć na rzecz przedszkola i środowiska.
W koncepcji naszej pracy wykorzystujemy także założenia F. Froebla: wychowanie w duchu wykorzystania wartości natury. Dzieci i nauczyciele z grupy froeblowskiej otoczeni są wsparciem dydaktycznym dr Barbary Bilewicz – Kuźni - pracownika naukowego UMCS. Grupa froeblowska jest także otwarta na kształcenie studentów UMCS, którzy w ramach zajęć praktycznych przeprowadzali z dziećmi zajęcia z zabaw heurystycznych. W koncepcji naszej placówki zapisana jest także idea wychowania dzieci w duchu poszanowania małej Ojczyzny, kultury narodowej i ogólnych wartości chrześcijańskich.
Od 2019 r. realizujemy międzynarodowy program Przyjaciele Zippiego, który jest wdrażany w Polsce od 2005r. wyłacznie w placówkach, w których sa przeszkoleni w tym kierunku nauczyciele. Program jest skierowany do najstarszych grup przedszkolnych i uczy dzieci kształtowania umiejętności psychospołecznych. W ciągu 24 spotkań dzieci uczą się jak nawiązywać relacje, jak rozpoznawać swoje emocje, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się przedszkolny punkt biblioteczny. Od kilku lat placówka współpracuje z klubem sportowym ,,Avia –Świdnik”, co skutkuje regularnymi bezpłatnymi zajęciami sportowymi dla dzieci na terenie placówki oraz udziałem dzieci w grudniowym turnieju piłki nożnej. Ciekawą formą współpracy ze Strażą Miejską są cykliczne zajęcia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym ,,Autochodzik”.
Każdego roku staramy się realizować działania wspólne dla wszystkich grup, w celu integracji placówki i spójności procesów dydaktyczno-wychowawczych. I tak np. w roku 2016/17 na wyróżnienie zasługiwał projekt ,,Trwałe wartości-proste zasady”, w roku 2017/18 ,,Świdniczanin z pasją”. Obecnie realizowany jest projekt ,,Rosnę zdrowo i bezpiecznie”. Co miesiąc spotykamy się z literaturą dziecięcą w ramach akcji ,,Cała Polska Czyta dzieciom”, przybliżamy dzieciom sylwetkę naszego patrona w ,,Spontanicznych Spotkaniach z Janem Brzechwą”.
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM
Nasze przedszkole nawiązało liczną i szeroką współpracę z lokalnym środowiskiem. Przebiega ona na wielu płaszczyznach komunikacji i przynosi nam dużo radości i satysfakcji. Współpracujemy z wieloma instytucjami, urzędami oraz placówkami pedagogicznymi.
Wymieniamy kilka działań i instytucje współpracujące:
- Zbiórka nakrętek dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia
- Zbiórka odzieży do świetlicy SOS w ramach akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę",
- Współpraca z Muzeum "Strefa Historii" w Galerii Venus
- Udział w wydarzeniach odbywających się w Muszli Koncertowej przy CUS - Dzienny Dom Seniora
- Współpraca z niepełnosprawnymi mieszkańcami miasta: podopiecznymi Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku
- wspólne kolędowanie
- Współpraca ze Skautami - projekt "Trwałe wartości - proste metody"
- Lekcje biblioteczne w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku
- Współpraca z MOK - oglądanie występów i przedstawień dzieci, jak również występy dzieci z naszego przedszkola , w formie konkursów lub przeglądów organizowanych na scenie MOK,
- Współpraca ze Szkołą Podstawową nr 3 oraz 7 , a także wszystkimi przedszkolami publicznymi w Świdniku
- W ramach programu "Bezpieczne dziecko" współpraca ze służbami ratunkowymi i porządkowymi naszego miasta (Straż Pożarna, Straż Miejska, Komenda Policji, Nadleśnictwo Świdnik)
- Współpraca z portalem - "Świdnik wysokich lotów", "Głosem Świdnika"
- Realizacja projektów ogólnopolskich: "Mamo, Tato wolę wodę", "Bezpieczne przedszkole", "Akademia Aquafresh", ,,Cała Polska czyta dzieciom"
- Współpraca z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim: doskonalenie zawodowe nauczycieli, miejsce praktyk dla studentów
- Współpraca ze Szkołą podstawową nr 3 w Świdniku
- Współpraca ze Wspólnotą Świdnicką, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną, Parafiami świdnickimi
- Współpraca z Avią Świdnik –realizacja programu ,,Avia Skrzaty”
- Współpraca ze Strażą Miejską- realizacja programu ,,Autochodzik”
- Współpraca ze Szkołą Muzyczną w Świdniku, z Lubelskim WojewódzkimOśrodkiem Kultury
- Współpracaz Powiatową Stacją Sanepid w Świdniku
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Każda grupa planuje roczny harmonogram współpracy z rodzicami, w który wpisane są m. in. wydarzenia, na które zaproszenia dostają całe rodziny. Jesienią organizujemy twórcze warsztaty z rodzicami i dziećmi, pasowanie na przedszkolaka, wieczornicę patriotyczną. W zimę -"Mikołajki", twórcze spotkania grudniowe czy jasełka, przedszkolny koncert kolęd, zabawę karnawałową", Dzień Babci i Dziadka. Wiosna niesie ze sobą przedszkolne "Powitanie wiosny", grupowe spotkania rodzinne przed Wielkanocą, uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty oraz szereg wycieczek edukacyjnych i spotkań z ciekawymi ludźmi.
Rodzice biorą czynny udział w życiu naszego przedszkola, pomagają nam podczas organizacji imprez, uroczystości, występów dzieci, wyjść poza teren przedszkola, wyjazdów na wycieczki. Sponsorują i przekazują w formie darowizny potrzebne materiały edukacyjne, papiernicze itp. Są także wspaniałymi aktorami, którzy tworzą wspólnie z dziećmi i nauczycielami niezapomniane kreacje teatralne…
Do bliższego poznania naszej placówki zapraszamy Państwa poprzez zakładki ,,Archiwum”.
Opracowała
Renata Wójcik- dyrektor od 1.09. 2016r.